вівторок, 4 жовтня 2022 р.

Як учителям залишатись у ресурсному стані під час війни

 

Чи можливо під час війни залишатися в ресурсі, тренувати психологічну стійкість та знаходити час для відновлення?

Дієві поради для підтримки педагогів.

Війна викликає відчуття безпорадності й незахищеності – як у дітей, так і в дорослих. На цьому тлі навесні 2022 року українські педагоги повернулися до викладання – попри стрес, нові умови та виклики, у яких вони опинилися.

Підтримати учнів учителі можуть власною стійкістю та спокоєм. Саме тому перед початком навчання експерти галузі освіти радять директорам оцінювати психоемоційний стан педагогів та їхню готовність до спілкування з учнями.

Вчителювання під час війни потребує багато зусиль. А от часу на відновлення ресурсу бракує. Як зберігати сили на роботу та відновлення?

Найчастіше ми обираємо один шлях: читаємо книжку, дивимось фільм, гуляємо – й так наповнюємось. Та ефективніше мати для цього декілька каналів, їх можна розділити на тілесний (спорт, сон, їжа, обійми), духовний (спілкування, медитації, творчість, захоплення) та розумовий (навчання, читання, аналіз подій).

Зараз, коли ми втрачаємо багато сил, маємо наповнювати себе на всіх рівнях.

Замислюючись над тим, де брати сили, спершу важливо зрозуміти, куди ми їх витрачаємо? «Щоб полити сад, ми прикріплюємо шланг до крана з водою. Але якщо в ньому дірка, ми не зможемо це зробити, як би не намагалися: потрібно з’ясувати, куди стікає вода».

«Куди зникають мої сили? Запитайте себе про це і запишіть – мінімум 15 пунктів.

Таким чином вийде зрозуміти, що можна зменшити, а що взагалі усунути, аби наша «вода» потрапила до місця призначення, аби вона поливала наш сад».

5 кроків для відновлення  стійкості

1.     Зупиніться та закрийте очі, відкладіть усі гаджети.

2.     Запитайте себе: що зі мною відбувається в цей момент, що я відчуваю, які мої думки, про що мої переживання, яка моя фізична форма? Це допоможе нам відчути себе у власному тілі та думках.

3.     Запитайте себе: чого я хочу? Якою має бути моя стійкість? Як я хочу почуватися всередині? Детально опишіть це, проговоріть уголос або продумайте.

4.     Обміркуйте, на що зі списку «хочу» ви можете вплинути на всі 100%? Що знаходиться у зоні вашого контролю? Наприклад, змінити свій рівень тривоги, вплинути на особисті дії, ставлення до ситуації.

5.     Запитайте себе: що я можу зробити для цього і як саме? Що я готовий/а зробити вже зараз? Дуже важливо відчувати готовність до певних дій.

Немає коментарів:

Дописати коментар